KONTROLE POD KONTROLĄ – JAK PRZYGOTOWAĆ ORGANIZACJĘ NA WIZYTĘ UOKIK, UODO, PIP, Inspekcji Handlowej?

Kancelaria WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr
serdecznie zaprasza na śniadanie biznesowe:


KONTROLE POD KONTROLĄ –

JAK PRZYGOTOWAĆ ORGANIZACJĘ NA WIZYTĘ

UOKIK, UODO, PIP, Inspekcji Handlowej?


Termin: 24 października, godz. 9:30

Miejsce: hotel Sofitel Warsaw Victoria, ul. Królewska 11, sala Chopin
hotel mieści się w bezpośrednim sąsiedztwie warszawskiej siedziby kancelarii


W ostatnich miesiącach pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przeprowadzili niezapowiedziane kontrole i przeszukania u przedsiębiorców m.in. z sektora energetycznego, budowlanego, motoryzacyjnego, nowych technologii i mediów.

 

UOKiK nakłada też sankcje za wady produktów wykryte m.in. podczas kontroli Inspekcji Handlowej.

 

W 2017 r. przeprowadzono aż 145 kontroli zgodności przetwarzania danych z przepisami o ochronie danych osobowych, a z zapowiedzi Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) wynika, że po rozpoczęciu stosowania RODO ma ich być jeszcze więcej. Wysokie sankcje pieniężne przewidziane w RODO sprawiają, że skutki kontroli mogą być bardzo dotkliwe.

 

Na przestrzeni ostatnich lat Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) przeprowadziła średnio 80 tysięcy kontroli rocznie. Konsekwencje kontroli PIP w przypadku wykrycia naruszeń to nie tylko grzywna, ale także ryzyko skierowania sprawy do sądu, przekazanie informacji do ZUS, urzędu skarbowego lub na policję.

 

Organy państwa zdają sobie sprawę, że przepisy regulujące działalność przedsiębiorców mogą być skuteczne tylko wówczas, gdy za ich naruszenie będą nakładane odpowiednie sankcje. Wynik kontroli organu może być więc dla przedsiębiorcy bardzo dotkliwy – Prezes UOKiK i Prezes UODO już dysponują możliwością nakładania wysokich kar pieniężnych. Sankcje nakładane przez PIP również mają zostać w przyszłości zwiększone. Konsekwencją wykazania niezgodności produktu z wymaganiami podczas kontroli Inspekcji Handlowej może być, kosztowne dla producenta, wycofanie go z rynku.

 

Wykrycie naruszeń wymaga jednak często kontroli działalności przedsiębiorstwa w jego siedzibie, a jej wynik może zależeć od wiedzy i przygotowania przedstawicieli przedsiębiorcy i jego pracowników. Odpowiednie przygotowanie organizacji na takie potencjalne kontrole oraz wiedza na temat praktycznego ich przebiegu mogą zatem pozwolić znacznie ograniczyć ryzyko niekorzystnego wyniku.

 

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów mamy więc przyjemność zaprosić Państwa na śniadanie biznesowe „Kontrole pod kontrolą – jak przygotować organizację na wizytę UOKIK, PUODO, PIP, Inspekcji Handlowej?”.

 

Podczas spotkania przekażemy Państwu praktyczną wiedzę, na temat tego, jak się przygotować do kontroli oraz jak działać w trakcie jej trwania. Omówimy uprawnienia i sposób działania kontrolerów. Wykorzystując nasze praktyczne doświadczenia postaramy się też odpowiedzieć na najbardziej nurtujące Państwa pytania.

 

Spotkanie poprowadzą Agnieszka Wiercińska-Krużewska (senior partner), Aleksandra Wędrychowska-Karpińska (partner), Wioleta Polak (counsel), Wojciech Kulczyk (senior associate) i Karolina Miksa (senior associate).


Zaproszenie do pobrania tutaj.


Uprzejmie informujemy, że liczba miejsc na spotkanie jest ograniczona. Zainteresowanych udziałem w wydarzeniu prosimy o kontakt na adres: katarzyna.czuj@wkb.pl.  


Kontakt

Karolina Heneczkowska

karolina.heneczkowska@wkb.pl

T: +48 22 201 00 00


Sylwia Duszyńska

sylwia.duszynska@wkb.pl

T: +48 22 201 00 00